Tämän vuoden Nenäpäivä keräsi vain noin 250 000 euroa, kun summa esimerkiksi vuonna 2021 oli yli 3 miljoonaa euroa.
Nenäpäivä-säätiön hallitus on päättänyt Nenäpäivän toiminnan lopettamisesta.
Tänä vuonna 18. kertaa järjestetty kampanja toteutettiin eri konseptilla ja toisessa mediaympäristössä kuin aiemmin, myös ajankohta vaihtui.
Nenäpäivä-säätiön tiedotteessa kerrotaan, ettei uudistettu kampanja tavoittanut ja aktivoinut yleisöä riittävästi, eikä Nenäpäivä-konseptilla ollut enää jatkamisen edellytyksiä.
Nenäpäivän keräyssumma ajalta 1.1.–16.4.2025 oli noin 250 000 euroa. Summa tarkentuu vuoden 2025 tilinpäätöksen valmistuttua.
Esimerkiksi vuonna 2021 Nenäpäivän suora tv-lähetys innosti suomalaisia lahjoittamaan yhden illan aikana yhteensä 3 004 865 euron lahjoituspotin.
Säätiö aloittaa toimintansa alasajon ja lahjoituskanavat suljetaan. Vielä tulouttamattomat keräystuotot jaetaan järjestöille ja lopputilinpäätöksen jälkeen mahdolliset jäljelle jääneet varat jaetaan säätiön järjestöjen avustustyöhön säätiön sääntöjen mukaisesti.
Vuodesta 2007 alkaen järjestetyillä Nenäpäivä-kampanjoilla on parannettu miljoonien ihmisten ravitsemusta, koulutusta, terveyttä ja turvallisuutta. Keräysvaroilla on kehitetty muun muassa koulutus- ja hygieniapalveluita, rokotuksia ja terveydenhuoltoa sekä tuettu alkuperäiskansojen oikeuksia, perheiden toimeentuloa ja ruokaturvaa.
Nenäpäivä sai historiansa aikana kootuksi lahjoitusvaroja yhteensä noin 42 miljoonaa euroa.
Nenäpäivän järjestöjä ovat olleet Suomen UNICEF, Suomen Punainen Risti, Kirkon Ulkomaanapu, Fida International, Plan International Suomi, Solidaarisuus, Suomen Ammattiliittojen Solidaarisuuskeskus SASK ja Suomen Lähetysseura.
Vaikka Nenäpäivä-säätiö lakkautetaan, järjestöissä kehitysyhteistyö jatkuu.