Elämäntaito: Psykologi Pirjo Alajoki: Kriisi ei ole umpikuja vaan läpikulkupaikka

Mediat muuttuvat, mutta evankeliumi ei muutu

 
Tv-kuvaukset käynnissä nurmialueella Pakistanissa.

”Raamatunopetusohjelmat, henkilökohtaiset todistukset ja sanoma Jumalan rakkaudesta ovat työmme ydintä. Kun sydän saa rauhan, niin suhtautuminen toisiin ja luomakuntaan muuttuu hyödyntäjästä varjelijaksi”, kirjoittaa Mikko Matikainen. Televisio-ohjelman kuvaukset käynnissä Pakistanissa. Kuva: PAK7.

Kirkkoisä Augustinus kirjoitti 300–400 luvun taitteessa kirjansa Tunnustukset. Hän etsi elämän tarkoitusta maallisista nautinnoista, filosofiasta ja erilaisista uskonnollisista virtauksista. Yllättäen hän kuuli lapsen äänen sanovan: ”Ota ja lue.” Raamattua lukiessaan hän kohtasi Jeesuksen. Sydämeen laskeutui rauha. Kokemuksensa pohjalta Augustinus kirjoitti: ”Levoton on sydämemme, kunnes se löytää levon sinussa.”

Ihmiset ovat edelleen samassa tilanteessa. Sydämet ovat rauhattomia, ennen kuin ne löytävät levon Jumalassa. Ulkoinen ja sisäinen rauhattomuus ei muutu todelliseksi rauhaksi ilman Kristusta. Tarvitaan ääni tai video, jossa on Jumalan rakkauden viesti. Tämän kautta Pyhä Henki voi johdatella ihmistä Jeesuksen luokse.

IK-opisto neliöb. 17.2.-2.3.

Rukoillen tehdyt ohjelmat, sisällöt, pelit ja vlogit tuovat sanoman Jeesuksesta sinne, missä ihmiset ovat. Samalla seurakunnat vahvistuvat.

Nader ja Nazanin olivat iranilaistaustaisia muslimeja. Heistä tuli Jeesuksen seuraajia. Vapahtaja johdatti heidät tekemään medialähetystyötä SAT-7:n palveluksessa ja muuttamaan Suomeen. Tuoreesta Sansa-lehdestä voit lukea heidän kokemastaan Jumalan johdatuksesta ja median merkityksestä. Pääset lukemaan myös muita mielenkiitoisia juttuja ja koskettavia kuulijapalautteita. ”Ota ja lue”, jotta tiedät mitä työssämme tapahtuu ja millaisia vaikutuksia sillä on.

Raamatunopetusohjelmat, henkilökohtaiset todistukset ja sanoma Jumalan rakkaudesta ovat työmme ydintä. Kun sydän saa rauhan, niin suhtautuminen toisiin ja luomakuntaan muuttuu hyödyntäjästä varjelijaksi. Mediat muuttuvat, evankeliumi ei muutu.

Toivotan sinulle ja sydämellesi lepoa Jumalassa sekä antoisia lukuhetkiä. Lukiessasi voit myös pyytää Jumalan siunausta Sansa-lehdessä oleville ihmisille ja työllemme. Kiitos, että olet mukana Jumalan rakkauden rintamassa.

Pääkirjoitus on julkaistu Sansa-lehdessä 1/2025.

 
Sansa artikkeliban. 20.2.- MJa