Suomen evankelis-luterilainen kirkko on tehnyt hallitusohjelmaesityksen tulevalle hallitukselle. Kyseessä on toinen kerta, kun kirkko laatii tavoitteet hallitusohjelmalle.
Kirkon toivoo eduskuntavaalien jälkeen muodostettavan hallituksen huomioivan ohjelmassaan muun muassa väkivaltaisten ääri-ilmiöiden torjunnan, ilmastonmuutoksen hillitsemisen ja lapsiperheiden arjen.
”Taloudellinen eriarvoisuus näkyy lasten ja nuorten arjessa. Kasvavat tuloerot johtavat pahimmillaan lasten syrjäytymiseen”, kirkon julkaisemassa tiedotteessa todetaan. Lisäksi Suomessa on kirkon mukaan lisättävä nuorten osallisuutta ja tuettava maahanmuuttajien kotoutumista.
Esitysten perustana arjen kokemukset
Kirkkohallituksen kansliapäällikkö Jukka Keskitalo kertoo teemojen nousevan seurakuntien arjesta.
”Kirkon esitykset perustuvat seurakuntien toiminnasta nousseisiin kokemuksiin. Kirkolla on laaja kosketuspinta suomalaisten arkeen muun muassa diakonia-, nuoriso- ja lapsityön kautta. Ihmisten arkeen ja arvoihin liittyvät kysymykset sopivat hyvin kirkon yhteiskunnallisiin puheenvuoroihin”, Keskitalo selventää tiedotteessa.
Lähde: Kirkon tiedotuskeskus