Kristillisten järjestöjen sekä Suomen ortodoksisen kirkon työehtosopimusten sopimuskaudet päättyivät tammikuun loppuun. Evankelis-luterilaisen kirkon virka- ja työehtosopimuksen nykyinen sopimuskausi on voimassa vielä viikon.
Kristillisten järjestöjen sekä Suomen ortodoksisen kirkon työehtosopimusten nykyiset sopimuskaudet päättyivät perjantaina 31.1.2025.
Evankelis-luterilaisen kirkon virka- ja työehtosopimuksen nykyinen sopimuskausi jatkuu helmikuun 2025 loppuun saakka.
Kirkon alat ry:n verkkosivujen mukaan kaikilla sen sopimusaloilla käynnistyivät tammikuussa neuvottelut uusista sopimuskausista ja palkankorotuksista.
Sopimuksettomassa tilassa työsuhteen ehdot ja palkkausperusteet määräytyvät päättyneiden työehtosopimusten mukaisesti, kunnes uudet työehtosopimukset tulevat voimaan.
Työrauhavelvollisuus ei kuitenkaan ole voimassa sopimuksettomassa tilassa, mutta verkkosivujen uutisen mukaan Kirkon alat ry:n hallitus ei toistaiseksi ole tehnyt päätöksiä työtaistelutoimenpiteistä.
AKI-liitto puolestaan kertoo verkkosivujensa uutisissa, että neuvotteluja uudeksi työehtosopimukseksi on käyty joulukuusta 2024 alkaen:
”Neuvotteluosapuolet ovat palkansaajia edustavat AKI-liitot ja Kirkon alat sekä työnantajia edustava Palvelualojen työnantajat PALTA.”
”Neuvottelut ovat edenneet asiallisesti ja niissä on käsitelty työehtosopimuksen eri kohtien muutosesityksiä. Työnantajapuolella ei ole toistaiseksi ollut halua käydä keskustelua alalla toteutettavista palkankorotuksista eikä uuden sopimuskauden pituudesta.”
Neuvottelut ovat paraikaa käynnissä.
AKI-liitot on Suomen Kanttori-urkuriliiton, Suomen kirkon pappisliiton ja Suomen teologiliiton yhteinen työmarkkinajärjestö.