Ihmisiä ja ilmiöitä: Uutiskonkari Keijo Leppäsen matka suomalaisten sydämiin Elämäntaito: Lähetyskutsun jo nuorena saanut Mimmi Pekurinen: Afrikka on antanut ja ottanut

Nunna joka suuteli Elvistä

 

Näyttelijä Dolores Hart jätti elokuvauransa sisäisen kutsumuksensa takia vuonna 1963.

Dolores Hart suuteli rockin kuningasta Elvis Presleytä tämän ensielokuvassa Loving you vuonna 1957. Sisar Doloresin tarinan kertova lyhytdokumentti oli nyt ehdolla Oscar-palkinnon saajaksi. Hän osallistui viime sunnuntaina Oscar-gaalaan ensi kertaa sitten vuoden 1959, jolloin hän oli yksi tapahtuman juontajista.

Dolores Hart, 73, ehti näytellä kymmenessä Hollywood-elokuvassa ennen kuin päätti purkaa kihlauksensa liikemies Don Robinsonin kanssa ja vetäytyä luostariin.

– Rakastin Hollywoodia enkä jättänyt sitä siksi, että se oli synnin pesä, Dolores Hart selitti USA Today -lehdelle.

KRS neliöb. 3.-16.3.

Hart kertoo jättäneensä elokuvateollisuuden glamourin sisäisen kutsumuksensa takia vuonna 1963.

– Kutsumus tulee jostain, jota kutsumme Jumalaksi, koska meillä ei ole muuta tapaa sanoa sitä. Se on rakkauden kutsu.

Kuvankauniille Dolores Hartille oli povattu suurta menestystä. Hän muistutti näyttelijätär Grace Kellyä, josta sittemmin tuli Monacon ruhtinatar.

Kihlattu Don Robinsonin ymmärsi nuorikkonsa päätöksen, ja he pysyivät ystävinä Robinsonin kuolemaan asti joulukuussa 2011. Mies ei koskaan mennyt naimisiin, ja tuki taloudellisesti luostaria.

Lyhytelokuvan God is bigger than Elvis on ohjannut Rebecca Cammisa.