Abiturientti Venla Taubert on järjestänyt nuorille tapaamisia piispojen pakeilta ja seurannut livenä kirkolliskokouksia. Huhtikuisessa tulevaisuusseminaarissa hän luotsaa työpajaa, jossa tutkitaan kirkon ja valtion rajapintoja.
Satamäärin kirkon toimintaan osallistuvia nuoria kokoontuu 4.–6.4.2025 Espooseen, hotelli Korpilammelle.
Tulevaisuusseminaarin järjestävät yhteistyössä Nuorten aikuisten vaikuttamisryhmä NAVI, Lasten ja nuorten keskus sekä Kirkkohallituksen Jumalanpalvelus ja kasvatus -yksikkö.
Tamperelainen Venla Taubert on tänä vuonna ”semmatiimissä”, suurtapahtumaa järjestämässä, sekä viiden hengen ryhmässä, joka vastaa yhdestä tulevaisuusseminaarin työpajasta.
– Kun tulevaisuusseminaari viime vuonna järjestettiin Tampereen seurakuntien Aito-keskuksessa, kaikki halukkaat eivät mahtuneet mukaan. Nyt paikka on valittu niin, että ongelmaa ei pitäisi syntyä.
Taubert arvioi, että nuoret ovat entistä kiinnostuneempia osallistumaan päätöksentekoon, myös seurakunnissa.
Hän itse lupautui seitsemännellä luokalla koulunsa oppilaskuntaan ja tuli saman tien valituksi sen hallitukseen. Sitä kautta avautuivat mahdollisuudet päästä Tampereen kaupungin nuorisovaltuustoon, joka puolestaan tutustutti kaupunginhallituksen ja -valtuuston toimintaan.
– Rippileiri oli mahtava kokemus, joten lähdin innolla sen jälkeen isoskoulutukseen. Seurakuntayhteyden myötä päädyin Tampereen seurakuntien nuorten vaikuttajaryhmään.
Taubert kertoo luottamustehtäväänsä liittyen olleensa mukana muun muassa rekrytoinneissa, esimerkiksi nuorisotyöntekijöitä ja pappeja valitsemassa.
Kokemusta on siis ehtinyt karttua kosolti nuorena vaikuttajana toimimisesta.
Vuodet ennen lukiota olivat äärettömän kiireisiä:
– Monet illat ja viikonloput menivät seminaareissa, kokouksissa ja leireillä. Läksyt ehdin juuri ja juuri tehdä koulun jälkeen, ennen kuin jokin kokous alkoi. Yhdessä rekrytoinnissa saattoi mennä aikaa yhteensä 12 tuntia, Taubert muistelee.
– Olen oppinut vaikuttamisesta ja päätöksenteosta paljon, mutta nyt nautin siitä, että kalenteri on huomattavasti väljempi. Kuluvaan kevääseen kuuluvat vain tulevaisuusseminaarin vastuut sekä ylioppilaskirjoituksia ja niihin valmistautumista.
Kesällä Taubert työskentelee rippileirillä apuopettajan tehtävissä eli pitää muutaman opetustuokion.
– Nyt 19-vuotiaana olen seurakuntaelämässä taitekohdassa. Nuorten toiminta on jäämässä taakse, joten olen suuntautumassa uudestaan. Käyn kyllä ihan mielelläni messuissa.
Kirkon sanoma ja asiat ovat hänelle tärkeitä ja rakkaita.
– Minulle on tärkeää se, että erilaisia uskon näkemyksiä edustavat ihmiset pystyisivät keskustelemaan rakentavasti ja kunnioittamaan toisiaan.