Vaasan suomalaisen seurakunnan seurakuntaneuvoston niukka enemmistö kannatti kokouksessa sateenkaarimessujen järjestämistä. Koska kirkkoherra ja seurakuntaneuvosto ovat erimielisiä, asia siityi tuomiokapitulin ratkaistavaksi
Viime vuoden syyskuun alussa Vaasan suomalainen seurakunta linjasi, ettei se jatkossa järjestä erillisiä sateenkaarimessuja. Aikaisemmin seurakunnassa oli järjestetty kaksi kertaa sateenkaarimessu vuosina 2019 ja 2022 yhteistyössä Vaasan Seta ry:n kanssa.
Seurakunnan päätös poiki seurakuntalaisaloitteen, jossa esitettiin, että Vaasan suomalainen seurakunta järjestää sateenkaarimessuja yksin tai yhdessä sopivien kumppanien kanssa. Vaasan suomalaisen seurakunnan seurakuntaneuvosto käsitteli aloitetta kokouksessaan 12. helmikuuta. Asiasta ei ollut yksimielisyyttä, joten siitä äänestettiin.
Seurakuntaneuvoston äänestyksessä kirkkoherra Teijo Peltolan pohjaesitys sateenkaarimessujen järjestämistä liittyvään aloitteeseen hävisi niukasti seurakuntaneuvoston jäsenen Jari Niemisen tekemälle vastaehdotukselle 8–9, ja asia siirtyi Lapuan hiippakunnan tuomiokapitulin ratkaistavaksi. Kirkkojärjestyksen mukaan, mikäli kirkkoherra ja seurakuntaneuvosto ovat eri mieltä jumalanpalveluksia koskevasta kysymyksestä, asia on saatettava tuomiokapitulin ratkaistavaksi (Kirkkojärjestys 3 luku 39 §).
Tuomiokapituli kävi asiasta kokouksessaan 19.3. lähetekeskustelun ja antoi asian piispa Matti Salomäen valmisteltavaksi. Tuomiokapitulin seuraava istunto on 16. huhtikuuta 2025.